Marcel i Helena s odličjima iz Rumunjske

Od petka 10. do nedjelje 12. kolovoza u rumunjskom Cluju održan je Svjetski juniorski kup u judu na kojem je nastupilo 230 natjecatelja s tri kontinenta, a među njima i dvoje natjecatelja našeg kluba.

Marcel je nastupio u kategoriji preko 100 kg, ali nije imao sreće sa ždrijebom i u prvoj borbi gubi od kasnijeg pobjednika, Zaalishvilija iz Gruzije. Ipak, kroz repasaž, Marcel prvo pobjeđuje domaćeg predstavnika, a u borbi za medalju mu se suprotstavlja gruzijski juniorski prvak Berezka.

Vrlo izjednačena borba u regularnom dijelu završava bez pobjednika, a u dodatnom vremenu Marcel je čekao protivnički napad. Kada je gruzijski prvak napao, Marcel je izvrsno kontrirao, bacio protivnika i pobijedio wazarijem.

Time je osigurao svoju četvrtu brončanu medalju sa svjetskih kupova, ali i prvu u juniorskom uzrastu.

Helena je ponovo bila najuspješnija hrvatska predstavnica na natjecanju. U kategoriji preko 78 kg prvo kolo je bila slobodna, a zatim pobjeđuje rumunjsku prvakinju. U polufinalu Heleni se suprotstavlja afrička juniorska i kadetska prvakinja Petorius iz Zimbabvea. Njih dvije su se borile već ove godine na Otvorenom prvenstvu Danske kada je Helena pobijedila, pa je i ovog puta primijenila uspješni recept iz Danske.

Finale je po mnogočemu bilo posebno. Protivnica je bila poznata Somkhishvilli iz Gruzije, europska kadetska prvakinja i svjetska kadetska viceprvakinja. Gruzijka je vrlo teško doživjela poraz prošle godine u finalu svjetskog kadetskog prvenstva baš od Helene, a još jedan joj je Helena priuštila na svjetskom juniorskom kupu u Leibnitzu. Izvrsno se poznaju, a svaka je njihova borba vrlo neizvjesna.

Ovo rumunjsko finale se održalo na isti dan kao i prošlogodišnje finale svjetskog kadetskog prvenstva u Čileu i zanimljivo je da je i rezultat bio identičan.

Regularni dio je završio s po dvije kazne za obje konkurentice, a u dodatnom vremenu Helena je kontrirala Gruzijku, bacila je na wazari i osvojila zlatnu medalju.

Ovim natjecanjem završila je sezona juniorskih kupova i slijedi nastup na Europskom juniorskom prvenstvu koje se ove godine održava 13. rujna u Sofiji.