Marcel seniorski viceprvak Hrvatske, curama 3 bronce

Marcel je u subotu postao seniorski viceprvak Hrvatske na PH za seniore!

Na splitskim Gripama u subotu 1. veljače održano je Prvenstvo Hrvatske u judu za seniore i seniorka. Na natjecanju je nastupilo 138 natjecatelja iz 27 hrvatskih klubova, a naš klub je predstavljalo šest članova.

Prve su na tatami izišle Dora Hrkec i Tena Pšeničnjak u kategoriji seniorki do 52 kilograma. U kategoriji je bilo 5 natjecateljica i borbe su se odvijale po principu „svaka sa svakom“. I dok Dora, osim u bljeskovima, nije uspjela prikazati formu s prošlotjednog kadetskog prvenstva države, Tena se u početku dobro snašla i s dvije pobjede bila na vrhu skupine, a zatim gubi od Puljiz, prošlogodišnje svjetske viceprvakinje. U posljednjoj borbi, za srebro, iako je sve vodilo prema Teninoj pobjedi, jedna nepažnja je bila dovoljna i protivnica iz Splita je slavila. Time je Tena osvojila brončanu medalju.

Katarina Lucija i Helena nastupile su u kategoriji preko 78 kilograma koja je ove godine brojila 8 natjecateljica. Svaka ženska kategorija je imala jednu ili dvije favoritkinje, a u ovoj najtežoj kategoriji čak njih 5 je bilo u igri za postolje. Ždrijeb nam je išao na ruku s time da se Katarina i Helena nisu morale u početku boriti jedna s drugom, pa su obje u svojim dijelovima ždrijeba u prvom kolu ostvarile lake i očekivane pobjede. Polufinale je i jednoj i drugoj donijelo najbolje. Maranić iz Zagreba i Šutalo iz Dubrovnika su predolimpijske kandidatkinje za Tokio, obje su starije i daleko iskusnije od sestara Vuković i obje su pobijedile. Međutim, nije im išlo lako kako su se nadale. Borbe su trajale pune 4 minute i bile vrlo neizvjesne. Po nervoznim reakcijama trenera iz Zagreba i Dubrovnika vidjelo se da im nije svejedno da djevojke koje su mogući kandidati za Olimpijske igre imaju problema s našim curkama. Iako bi se štošta moglo prigovoriti suđenju, u ovom trenutku nisu bile bitne pobjede već dokazati i sebi i drugima da su spremne boriti se s najboljima.
Nakon poraza Katarina je rutinski pobijedila u borbi za broncu, dok je Helena protiv Radić iz Splita svoju borbu dodatno začinila efektnim ipponom te i ona osvojila brončanu medalju.

U muškoj konkurenciji Dominik je najbrojnijoj kategoriji do 73 kilograma imao najteži put. Do polufinala je pobijedio u tri borbe, a u njima i srebrnog i brončanog s prošlogodišnjeg seniorskog prvenstva. U polufinalu Dominik gubi od kasnijeg prvaka iz Dubrovnika, kao i u borbi za broncu Dominik te na kraju ostaje na 5. mjestu.

Marcel u kategoriji preko 100 kilograma nije imao prvu borbu zbog ozljede protivnika, a u drugoj sigurno pobjeđuje protivnika iz Splita. U finalnoj borbi protiv Marka Kumrića, jednog od najboljih hrvatskih teškaša bilo je vidljivo da Marcelu nedostaje iskustvo, ali i da se protivnici teško nose kad Marcel krene agresivno. Na kraju, naslov seniorskog viceprvaka Hrvatske je veliki korak naprijed za Marcela i budi nadu da prva njegova europska seniorska sezona neće biti samo za stjecanje iskustva.